کک متالوژی از حرارت دادن ذغالسنگ بدون هوا با دمای 1150 درجه سانتیگراد و تحت زمان معین با فشار منفی می باشد. با انجام این فرآیند غیر کربنی موجود در زغال بطور کامل در کوره ها سوخته و بصورت حرارت از کوره ها خارج می شود و تنها کک با خلوص کربن بالای 85 درصد در کوره ها باقی می ماند. یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین ماده اولیه ورودی در فرآیند تولید آهن به روش کوره بلند می باشد بطوریکه به ازای تولید هر تن چدن در کوره بلند حدود 450 کیلوگرم تن کک متالوژی  مصرف می شود و از آنجا که بیش از 70 درصد فولاد دنیا با روش تولید چدن در کوره بلند تولید می شود کک متالوژی اهمیت مهمی در صنعت و عوامل اقتصادی فولاد دارد. با توجه به ارزش کک متالوژی ، در هر تن چدن در حدود 50-60 درصد قیمت تمام شده چدن را کک متالورژی تشکیل میدهد.

این مقاله در مورد کک سوختی مشتق شده از زغال سنگ است. برای کک سوختی حاصل از نفت ، به کک نفت مراجعه کنید.

کک خام و تبدیل به کک متالوژی
​​​​​​​

کک سوختی خاکستری ، سخت و متخلخل است که دارای مقدار زیادی کربن و ناخالصی های کمی است که در اثر نبودن هوا - با یک فرآیند تخریب مخرب ، از طریق گرم کردن زغال سنگ یا روغن تولید می شود. این یک محصول مهم صنعتی است ، که عمدتا در ذوب سنگ آهن استفاده می شود ، اما همچنین به عنوان سوخت در اجاق ها و جعل های فرنگی هنگام نگرانی آلودگی هوا استفاده می شود.
اصطلاح "کک" فاقد صلاحیت معمولاً به محصولی که از ذغال سنگ قیر کم خاکستر و کم گوگرد توسط فرآیندی به نام کک سازی بدست می آید گفته می شود. محصولی مشابه به نام کک نفتی یا کک خانگی از روغن خام پالایشگاه های نفت بدست می آید. کک همچنین ممکن است به طور طبیعی توسط فرآیندهای زمین شناسی تشکیل شود
​​​​​​​فروش کک متالوژی - کک متالوژی

​جهت استعلام قیمت محصول و یا مشاوره در خرید کالا با کارشناسان ما در ارتباط باشید

عنوان با فونت ایران‌سنس

فروش کک متالورژی – انواع کک متالوژی – خرید و فروش کک متالوژی – تولید کنندگان کک متالوژی – بسته بندی کک متالوژی – پودر کک متالورژی – زغال کک متالورژی – صادرات کک متالورژی – نرمه کک متالورژی – کک متالورژی اصفهان – فروش کک متالورژی در اصفهان – استاندارد کک متالورژی – کک متالورژی بورس کالا – بورس کک متالورژی – کک متالورژی تهران – کک متالورژی ترکمنستان –قیمت کک متالوژی چین – خرید کک متالوژی – خط تولید کک متالوژی – کک متالوژی در مازنداران – درباره کک متالوژی – کک متالوژی ذوب آهن اصفهان – کک متالوژی را از کجا تهیه کنیم – کک متالوژی را چگونه از بین ببریم – کک متالوژی روز – کک متالوژی روش تولید – کک متالوژی زرند -کک متالوژی ژاپنی – کک متالوژی سمنان شرکت های کک متالوژی – کک متالورژی صادرتی – کک متالورژی صنعتی – کک متالوژی ضرر دارد – کک متالوژی ضعیف – کک متالوژی طبس – کک متالوژی ظاهری – کک متالوژی ظفر –
کک متالوژی ظهر – کک متالوژی ظاهر فروشنده کک متالورژی – کک متالورژی کربن گستر قومس – کارایی کک متالورژی – کک متالورژی مشهد – کک متالورژی مصرف – مشخصات کک متالوژی – کک متالورژی وارداتی – فراوری مواد معدنی زغال آنتراسیت و کک متالوژی – کک متالوژی ها – کک متالوژی هلندی – کک متالوژی هراز – کک متالورژی – کک متالورژی آنالیز – کک متالوژی0.5 - کک متالوژی0.2 - کک متالوژی0.3 - کک متالوژی0.0 - کک متالوژی3333333333333333333 3 3D - کک متالوژی 4G - کک متالوژی 5G - کک متالوژی5D ­- کک متالوژی70 – کک9mm -  متالوژی8mm - کک متالوژی80 درصد - کک متالوژی
 
 

ذغال سنگ در ساخت کک متالورژی
 
ذغال سنگ متالورژی نوع خاصی از ذغال سنگ است که در ساخت کک متالورژی مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت کک متالورژی دو نوع ذغال سنگ وجود دارد: ذغال سنگ کک سخت و ذغال سنگ کک نیمه کاره که این ذغال سنگ ، برای کک ایده آل است زیرا وقتی در یک کوره بزرگ قرار می گیرند ذوب می شوند، متورم می شوند و دوباره جامد می شوند. این نوع ذغال سنگ نیز از نا خالصی های کمی برخوردار است. نوع سوم ذغال سنگ متالورژی، PCI، بعضی اوقات در ساخت فولاد یا آهن برای جایگزینی کک متالورژیک شده گران قیمت تر مورد استفاده قرار می گیرد.
 
آنالیز کک متالورژی
 
کک با گرم کردن ذغال سنگ متالورژی تا حدود 2000 درجه فارنهایت ایجاد می شود. طبق اعلام انجمن جهانی ذغال سنگ، روند کک سازی حدود 12 تا 36 ساعت در فر طول می کشد. پس از بیرون آمدن از فر، کک با آب یا هوا خنک می شود تا قبل از اینکه در انبار قرار گیرد یا مستقیماً در کوره انفجار قرار داده شود. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، محصول نهایی تقریباً دو سوم وزن مواد اولیه را دارا است.

عوامل مؤثر بر کیفیت کک متالورژی
 
کک با کیفیت بالا معمولاً از ذغال سنگ با کیفیت بالا ساخته می شود. سازندگان کک معمولاً از ترکیب ذغال سنگ برای بهبود کیفیت کک تولید شده استفاده می کنند. یک ذغال سنگ با کیفیت نباید فشار زیادی به دیواره کوره وارد کند و باید به اندازه کافی کوچک شود تا امکان خارج کردن آسان از فر کک صورت فراهم شود. به گفته انستیتوی آهن و فولاد آمریکا، خواص کک و عملکرد آن در فرآیند تحت تأثیر میزان رطوبت، تراکم، هوازدگی ذغال سنگ و چندین عامل دیگر است.
 
موارد مصرف کک متالورژی
 
درباره کاربرد کک متالورژی باید گفت که عمدتاً در ساخت آهن مورد استفاده قرار می گیرد که به نوبه خود به عنوان ماده اصلی فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. انجمن جهانی ذغال سنگ روند ساخت آهن را به شرح زیر تشریح می کند. طی یک روش معمول ساخت آهن، سنگ آهن، کک و مقادیر کمی از مواد معدنی مورد استفاده برای جمع آوری نا خالصی ها در کوره انفجار قرار می گیرند. هوای بیش از حد گرم شده در داخل کوره دمیده می شود و باعث می شود کک بسوزد. این سوختن باعث تولید مونوکسید کربن می شود، که با سنگ آهن واکنش نشان می دهد و حرارت را برای ذوب آهن گرم فراهم می کند. شیر در کف کوره اجازه می دهد تا آهن مذاب و همچنین نا خالصی ها از داخل کوره بیرون بیایند.

ساختار و قدرت کک متالورژی
 
این مطالعه با هدف بررسی رابطه بین استحکام کششی کک متالورژیک شده و ترکیب بافتی ماتریس کربن و ساختار متخلخل کک و همچنین ارزیابی بیشتر استفاده از این ویژگی های ساختاری به عنوان پایه روش های پیش بینی مقاومت کک انجام شد. چهل و چهار کک مورد بررسی در یک کوره کوچک از ذغال سنگ مخلوط شده بر اساس شش ذغال سنگ متفاوت در درجه مختلف تولید شد. ترکیب بافت آن ها توسط میکروسکوپ نوری قطب شده مورد بررسی قرار گرفت، در حالی که پارامتر های ساختاری منافذ با تجزیه و تحلیل تصویر رایانه ای متصل به میکروسکوپ نوری منعکس شده اندازه گیری شدند. استحکام کششی کک متالورژی می تواند به داده های بافتی با دقت و با استفاده از چندین رابطه مرتبط باشد، که برخی از آن ها براساس مدلی برای عدم کشش کک ساخته شده اند. روابط بین استحکام کششی و پارامترهای خاکی منافذ کمتر موفقیت آمیز بود که این مورد احتمالاً به دلیل مشکلات مرتبط با سیستم اندازه گیری مورد استفاده بوده است. روابط غیر هم سو نیز با ترکیبی از داده های ساختاری و بافت منافذ ایجاد و مورد بررسی قرار گرفت. به این ترتیب نشان داده شد که روابط بین استحکام کششی و محاسبه داده های بافت محاسبه شده مبنای روش پیش بینی مقاومت کک بوده است. هم چنین، مقاومت کششی را می توان از ترکیب مخلوط و استحکام کششی کک تولید شده از کک کامپوننت محاسبه کرد. از هر کدام از این دو روش می توان بهره گرفت چون که هر کدام از این دو روش در موقعیت های مختلف دارای ارزش زیادی هستند.
 ​​​​​​​

آن چه که باید درباره ذغال سنگ لازم در ساخت کک متالورژی بدانید...
 
از ذغال سنگ که به ذغال سنگ کک نیز معروف است، برای تولید کک متالورژیک شده که منبع اصلی کربن مورد استفاده در فولاد سازی می باشد نیز استفاده می شود. زغال سنگ یک سنگ رسوبی است که به طور طبیعی اتفاق می افتد و در طی میلیون ها سال با تشکیل گیاهان و سایر مواد آلی به خاک سپرده شده است و در معرض نیرو های زمین شناسی قرار دارد. گرما و فشار باعث ایجاد تغییرات جسمی و شیمیایی بر روی آن می شوند و در نتیجه زغال سنگ غنی شده از کربن است.
 
ذغال سنگ در کک متالورژی
 
ذغال سنگ در کک متالورژی با ذغال سنگ حرارتی که برای انرژی و گرمایش استفاده می شود، از نظر کربن و توانایی پخت آن فرق می کند. آماده سازی آن به توانایی تبدیل زغال سنگ به کک، فرم خالص کربن است که می تواند در کوره های اصلی اکسیژن استفاده شود. ذغال سنگ قیر، که معمولاً به عنوان یک طبقه متالورژی طبقه بندی می شود، سخت تر و سیاه تر است و نسبت به ذغال سنگ های رده پایین حاوی کربن بیشتر و رطوبت و خاکستر کمتری است.

درجه ذغال سنگ و توانایی پخت آن توسط رتبه ذغال سنگ تعیین می شود. اندازه گیری ماده فرار و میزان دگرگونی و همچنین ناخالصی های معدنی و توانایی ذغال سنگ در ذوب شدن، تورم و تصحیح در هنگام گرم شدن از عوامل مهم و تاثیر گذار هستند. سه دسته اصلی ذغال سنگ در کک متالورژی عبارت می باشند از:
 
• زغال سنگ کک سخت (HCC)
• ذغال سنگ کک نیمه نرم (SSCC)
• ذغال سنگ خام (PCI)
ذغال سنگ های کک سخت به مانند آنتراسیت نسبت به ذغال سنگ های کک نیمه نرم از ویژگی های کک متالورژی بهتر برخوردار هستند و به آن ها امکان می دهد قیمت بالاتری را بدست آورند. HCC استرالیا به عنوان معیار صنعت در کک متالورژی در نظر گرفته می شود.
در حالی که ذغال سنگ PCI اغلب به عنوان ذغال سنگ در کک متالورژیک شده طبقه بندی نمی شود، اما هنوز هم به عنوان منبع انرژی در فرآیند تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند تا حدی کک متالورژی را در بعضی از کوره های انفجار جایگزین کند.