​پیشروان صنعت متالوژی ایرانیان

​تامین کننده مواد اولیه صنایع ریخته گری و فولاد

​تولید کننده انواع ذغال های صنعتی و سیل های مکانیکی

​کک متالوژی

کک متالوژی از حرارت دادن ذغالسنگ بدون هوا با دمای 1150 درجه سانتیگراد و تحت زمان معین با فشار منفی می باشد. با انجام این فرآیند غیر کربنی موجود در زغال بطور کامل در کوره ها سوخته و بصورت حرارت از کوره ها خارج می شود و تنها کک با خلوص کربن بالای 85 درصد در کوره ها باقی می ماند. کک متالوژی یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین ماده اولیه ورودی در فرآیند تولید آهن به روش کوره بلند می باشد بطوریکه به ازای تولید هر تن چدن در کوره بلند حدود 450 کیلوگرم تن کک متالوژی  مصرف می شود و از آنجا که بیش از 70 درصد فولاد دنیا با روش تولید چدن در کوره بلند تولید می شود کک متالوژی اهمیت مهمی در صنعت و عوامل اقتصادی فولاد دارد. با توجه به ارزش کک متالوژی ، در هر تن چدن در حدود 50-60 درصد قیمت تمام شده چدن را کک متالورژی تشکیل میدهد.

Metallurgical coke
Metallurgical coke
Metallurgical coke
70
80
Metallurgical coke
85
1
1
1
ash
16
14
12
Carbon
Sulfur

این مقاله در مورد کک سوختی مشتق شده از زغال سنگ است. برای کک سوختی حاصل از نفت ، به کک نفت مراجعه کنید.

کک خام و تبدیل به کک متالوژی
کک سوختی خاکستری ، سخت و متخلخل است که دارای مقدار زیادی کربن و ناخالصی های کمی است که در اثر نبودن هوا - با یک فرآیند تخریب مخرب ، از طریق گرم کردن زغال سنگ یا روغن تولید می شود. این یک محصول مهم صنعتی است ، که عمدتا در ذوب سنگ آهن استفاده می شود ، اما همچنین به عنوان سوخت در اجاق ها و جعل های فرنگی هنگام نگرانی آلودگی هوا استفاده می شود.
اصطلاح "کک" فاقد صلاحیت معمولاً به محصولی که از ذغال سنگ قیر کم خاکستر و کم گوگرد توسط فرآیندی به نام کک سازی بدست می آید گفته می شود. محصولی مشابه به نام کک نفتی یا کک خانگی از روغن خام پالایشگاه های نفت بدست می آید. کک همچنین ممکن است به طور طبیعی توسط فرآیندهای زمین شناسی تشکیل شود