تنگستن در فولاد فريت زا و كاربيد زاي بسيار قوي است. سختي پذيري را افزايش مي دهد و كاربيد هاي مقاوم در برابر سايش ايجاد كرده و بالاخص از افت سختي در دما هاي بالا كه امري رايج در نوك ابزار است جلوگيري مي كند. تنگستن خواص مکانیکی مناسبی در دمای بالا و پایین ترین ضریب انبساط گرمایی را دارد مقادیر کمی از تنگستن سختی پذیری آستنیت را شدیداً افزایش داده و از طریق تشکیل محلول جامد فریت را تا حد متوسطی افزایش می دهد. تمایل تنگستن به ترکیب با کربن بسیار زیاد بوده و کاربید آن خیلی سخت و مقاوم به سایش است. فولاد های تنگستن دار با سختی ثانویه در برابر تمپر مقاوم بوده و از اینرو مقاومت به سایشی را ارتقا ء داده ودر دما های بالا دارای استحکام زیادی خواهند بود.
کاربرد
توليد فولادهاي ابزار و فولادهاي پرآلياژي مقاوم در برابر حرارت

فرو تنگستن 

فرو تنگستن با نقطه ذوب ۳۴۱۰ از عناصر واسطه می باشد و بعد از کربن بالاترین نقطه ذوب را دارا میباشد این عنصر برای اولین بار درسال ۱۸۴۷ مورد استفاده قرار گرفت، اما درسال ۱۸۹۸ با کشف اینکه فولاد محتوی آن برای برش سریع سایر فولادها می تواند استفاده شود، مانند یک آلیاژ مورد استفاده عمومی قرار گرفت، به طوری که امروزه یک آلیاژ فلزی با اهمیت محسوب میشود.
معروف ترین کارخانه تولیدی این فرو آلیاژ شرکت ترا ی باخر اتریش است که چندسالی است تولید    فرو تنگستن تعطیل شده است  . شایان توجه است که  فرو تنگستن اصولا برای ساخت فولادهای تنومند و تیغه های برشی کاربرد فراوانی دارد